Vyhledávání:

Nevyplatilo by se Vám pořídit si vlastní vůz?


Úvodní » Poradna » Nevyplatilo by se Vám pořídit si vlastní vůz?


Nevyplatilo by se Vám pořídit si vlastní vůz?

Uvažujete o koupi nového vlastního auta a zatím jste měli zkušenost pouze s půjčovnami? Zajímá Vás kolik celkově stojí jeho provoz? Zdali se vyplatí a jaká motorizace pro Vás bude nejvýhodnější? Není přece jen lepší si dál auto pouze půjčovat? Každý ze způsobů má něco do sebe a je vhodný pro někoho jiného.

Čím méně kilometrů za rok najedete, tím dražší pro Vás každý z nich bude. Při propočítání všech údajů včetně ceny samotného vozu, povinného ručení, havarijního pojištění, pohonných hmot a spotřebních dílů může vyjít cesta do vzdálenosti 30 km až na 210,- Kč.

Jaké jsou náklady na provoz?

Na příkladu třech nejprodávanějších kategorií vozů si ukážeme, jestli je výhodné pořídit si nový automobil nižší nebo nižší střední třídy nebo zainvestovat do vyšší střední třídy.

Podobné náklady mají tyto vozy:

Nižší třída Nižší střední třída Střední třída

Škoda Fabia

VW Polo

Ford Fiesta

Renault Clio

Peugeot 208

Citroën C3

Fiat Punto

Škoda Octavia

VW Golf

Ford Focus

Renault Mégane

Peugeot 308

Citroën C4

Fiat Bravo

Škoda Superb

VW Passat

Ford Mondeo

Renault Laguna

Peugeot 508

Citroën C5

Fiat Croma

Spočítat celkové náklady na provoz auto není vůbec jednoduché. Započítat se musí vše od účtenek z benzínových pump, všech servisních oprav, pojištění, pořizovací ceny vozů atd. My jsme to sečetli za Vás.

Pro příklad pokud najedete za rok do 15 tisíc kilometrů, tak Vás roční provoz Fábie nebo Clia vyjde na 40 tisíc korun, Octavie na 50 tisíc korun a Citroëna C5 nebo Passata už na 60 tisíc korun. Částky jsou to orientační, ale určitě si díky nim uděláte představu o cenách. Nejvýraznější je rozdíl při nižším ročním počtu kilometrů. Při 5 tisících kilometrech za rok vychází provoz Octavie na skoro 15 korun, při 30 tisících už to je jen 5 korun.

Samozřejmě jsou tyto ceny relativní, protože nikdy nevíte, jestli zrovna Váš vůz nebude tím, který bude častěji v servisu než na silnici a na druhou stranu se můžete dostat k vozu, který za 10 let bude navštěvovat servis pouze za účelem výměny oleje, destiček a brzdných kotoučů.

Koupit nové nebo ojeté?

Při započítání všech údajů vychází, že nejvýhodněji vychází automobil nižší střední třídy, kdy si k tomu pořídíte leasing na auto. Leasing je výhodný, protože se podmínky splácení po celou dobu trvání leasingové smlouvy neměnní a Vy si můžete být jisti, že splácíte stále stejnou částku.

Díky nízké ceně nového vozu, minimálním nákladům na servis, nízké spotřebě a nízkému povinnému ručení i havarijnímu připojištění vychází vozy jako Škoda Fabia nebo Renault Clio jako nejvýhodnější. Vždy pak záleží na Vašich konkrétních požadavcích na auto, protože malá auta nikdy nenabídnou takovou míru pohodlí, bezpečnosti nebo velikosti zavazadlového prostoru jako auta vyšší kategorie a samozřejmě i ceny.

Při koupi ojetiny zase získáte vůz mnohem vyšší kategorie než byste si mohli pořídit jako nový. Financovat ho je ideální, když si vyřídíte úvěr na auto. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků, leasingová společnost za Vás uhradí většinu z kupní ceny (cca 90%) předmětu úvěru a zbylých 10% (tzv. akontaci) nechá na Vás.

Půjčenou částku pak splácíte s předem daným úrokem po dobu dohodnutou ve splátkovém kalendáři. Auto na splátky by nemělo ohrozit Vaše rodinné finance, pokud to nepřeženete s výběrem dražšího vozu, než si můžete dovolit nebo budete mít smůlu a chytnete ojetý vůz, který se sesype než s ním dojedete od prodejce domů a téměř pravidelně s ním budete navštěvovat servis.

Nevyplatí se auto jen půjčit?

Pokud za celý rok najezdíte jen vzdálenost několika tisíc kilometrů, tak by určitě stálo za zvážení, zda si auto pouze sem tam nepůjčit. Za rozumných cenových podmínek si můžete půjčit vůz od téměř všech značek. Pokud potřebujete něco přestěhovat, není problém zapůjčit si malou dodávku nebo při cestě na dovolenou větší rodinný kombík. 

Ceny se poměrně liší a od toho je tu náš katalog. Při podezřele nízké ceně si v autopůjčovnách pro jistotu ověřte, zda uvedená cena je opravdu konečná a nebudou k ní připočítány další položky. Informovat byste se měli také o podmínkách při nehodě, odcizení či poškození vozidla. Ve smlouvě o půjčení vozu by měla být uvedena konečná cena.

 • Dům, byt a zahrada

  Informační a poradenský portál pro všechny, kteří bydlí nebo mají vlastní zahradu.
 • Autoservisy Plzeň

  Porouchalo se vám auto a nevíte si rady? Vyberte ten pravý autoservis i vzhledem ke spokojenosti ostatních zákazníků.
 • Plastová okna Plzeň

  Hledáte plastová okna ve městě Plzeň nebo v jiném okrese Plzeňského kraje? Přehledný katalog je tu přesně pro Vás.
 • Hotely v Plzni

  Hledáte v Plzni hotel? Ten pravý naleznete v katalogu, který se na plzeňské hotely specializuje.
 • Ubytovny Plzeň

  Katalog ubytoven, kde můžete napsat své vlastní zkušenosti a kde najdete hodnocení.

Provozuje

ANTstudio, originální webové stránky, které vydělávají.

© Všechna práva vyhrazena Autopůjčovny Plzeň - autopůjčovny Plzeň

realizace e-shopů a katalogů